Nasılyapılan bandaj

Bandaj Fabrikası:nasıl yapılır

BandajlarBandajlar, yaralanmalarda bir vücut parçasını desteklemek ve yarayı örtmek için vücut kısmına sarılmış ince kumaş katmanları kullanarak uygulanan ilk yardımın bir parçasıdır. pansumanı yerinde tutun. 

Değişebilirler, ancak çoğu bandaj emici kumaştan ve dokuma kumaşla kaplanmış pedden ve yapışkan olarak plastik veya lateks kauçuktan yapılır. Bununla birlikte, farklı yara ve yaralanma türleri için yapılmış farklı tipte bandajlar vardır. Bu makalede bandajlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bandaj yapımında kullanılan malzemeler

En sık görülen bandaj türleri kumaş ve plastiktendir. Bez bandajlar hareketli parçalar üzerinde daha esnektir ancak yıpranmaya ve yaradan yayılmaya eğilimlidirler. Kumaş bandajlardaki yapıştırıcılar biraz kalıntı bırakır, bu nedenle çoğu yara için plastik bandajlar daha iyi bir seçenektir.

Bandajın yapışkan kısmı, genellikle kumaş, plastik veya lateks bant olan yapışkan tabakalardır. Bunlar su geçirmez olabilir veya olmayabilir, ancak sızdırmazsa, bandaj kapalı bir pansumandır.

Bandajlar nasıl yapılır

Bandaj yapmak için , önce kumaşın bir yüzeyine ince bir kat tutkal uygulanır ve ardından bir fırında yaklaşık 49 santigrat dereceye kadar ısıtılarak şişirilir ve yapışkan kaplamada delikler oluşturulur. Daha sonra yapışkan kumaş serilir ve değişen uzunluk ve genişliklerde kesilir ve daha sonra büyük bir rulo haline getirilir.

Küçük yastık pedlerinin kumaşı farklı boyutlarda kesilir ve daha sonra büyük bir rulo haline getirilir. Daha sonra, bir makine yapışkan kumaş rulosunu ve küçük yastık pedleri için kumaş rulosunu alır ve ardından bunları birbirine yapıştırır. Tamamlanan bandajlar daha sonra güvenli dağıtım için koruyucu ambalaj içinde kapatılır.

Dört katlı bandaj

 dört katmanlı bandaj komple kapağı ve ciddi yaralara kalıcı basıncını sağlar. Üst üste uygulanan dört katmandan oluşur. İlk katman, kanamayı, sıvıları emen ve açıkta kalan alanları koruyan yünlü dolgudur. 

İkinci katman, birinci katmanı yerinde tutmak için pamuklu krep bandajdır. Üçüncü katman, kendinden yapışkanlı uzun streç elastik bandajdır. Son olarak, desteği güçlendirmek ve tüm katmanları yerinde tutmak için dördüncü katman olarak yapışkan bandaj uygulanır.

Doğru bandaj nasıl seçilir

Bandajlar ya drenajı emebilir ya da yara yatağının nemini artırabilir ve bazı bandajlarda her ikisi de bulunur. Bandaj uygulanmadan önce yaranın durumu ve yara çevresindeki tüm derinin durumu not edilmelidir. Birssess yara sıvılarında rengi, miktar, konsantrasyon, koku, ve doğası. 

Kronik yaralar için bandaj yaparken özel dikkat gösterin. Bandajın altına krem ​​veya dezenfektan uygulamayın. Standart tedavi ıslak bir pansuman kullanmaktır, ancak nemli bir ortam yaranın kurumasını ve cildin iyileşmesi için kolajen büyümesini engelleyebileceği için yarayı her zaman izleyin. 

İlk uygulanan bandajlar iki gün veya herhangi bir sızıntı olmadığı sürece hemşire veya doktorun önerdiği şekilde açıkta bırakılabilir. Yara iki gün kansız kalmalı ve bandaj kan veya başka bir sıvıdan ıslanırsa değiştirilmelidir.

Bandaj Kullanım Nedenleri

Bandajlar esas olarak yara ve yaralanma tedavisinde ilk yardım amacıyla yapılır. Zorlanma, burkulma ve kırık durumlarında kanamayı kontrol altına almak ve vücut kısmını desteklemek için baskı uygulanmasında önemlidirler. Bandajların gerekli olmasının diğer nedenleri arasında şunlar yer alır:bunlarla

 • Ağrıyı gidermekgidermek
 • Enfeksiyonu önlemek veyamücadele
 • etmek Yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmak
 • Kokularıveya içine almak
 • Sıvıları
 • emmek Hasta sıkıntısını en aza indirmek
 • Yaralı vücut parçalarının kullanılmasını veya hareket ettirilmesini önlemek
 • iyi olmayan yaraları gizlemek veya örtmek

Bandajlarına bakılmasıyaralanmalar içiniçin

üç ana bandaj türü Çoğu yaralanma durumuyla başa çıkmakkullanılabilir. Rulo, üçgen ve tüp bandajlamanın nasıl yapıldığı ve ne için kullanıldığı aşağıda açıklanmıştır.

Rulo Bandajlar

Acil durumlarda, hafif ila orta derecede kanamayı kontrol etmek için bir ped veya pansuman ile birlikte rulo bandaj kullanın. yapılabilir. Hafifve yaraların karşı sargılık tutmak için kullanılan hava alabilir pamuklu bir tülden tek bir şerit 

Açık yaraya karşı sargıyı tutmak için rulo bandaj kullanmak için, etkilenen bölgeye uygun bir ped ve pansuman uygulayarak başlayın. Sarılmış ucu yukarıda tutarak bandajı alın ve yavaşça pedin etrafına sarın. 

Alttan başlayın ve işleri sıkı ve sıkıştırılmış halde tutmak için her seferinde birkaç santimetre ekleyerek çalışın, aksi takdirde pansuman için gerekli olan basınç uygulanmaz.

Pedin veya sargının düzgün şekilde kaplandığından emin olmak için her sargının önceki sargının en az üçte biri ile örtüştüğünden emin olun. Pansumanın üstüne birkaç tur daha ekleyin, bandajı sabitleyin ve kesin.

Üçgen Bandajlar

Bu tip bandaj kırık kemiklerin yerine oturmasına yardımcı olur ve yumuşak doku yaralanmalarını destekler. Acil durumlarda geçici turnike oluşturmak için de kullanılabilir. Rulo bandaj yoksa, baskı uygulamak için herhangi bir bezi bir pedin veya pansumanın etrafına sarın.

Üçgen bandajlar, üçgen bir bez içeren ilk yardım çantasında daha büyük, kare bir pakete ihtiyaç duyacaktır. Bazı üçgen bandajlar, askı yapımına yardımcı olmak için emniyet pimleri ile birlikte verilir.

Bir uzvu desteklemek veya hareketsiz kılmak için üçgen bir bandaj kullanırken, önce yaralanma için en uygun askı tipini belirleyin.

Alt kol, dirsek ve el yaralanmaları için, etkilenen vücut kısmına kan akışını kısıtlamaya gerek olup olmadığına bağlı olarak bir kol askısı ile yükseltilmiş bir askı arasında seçim yapın. 

Vücudun alt kısmındaki yaralanmalar için, rulo bandajdan daha geniş bandajlar kullanın ve ardından her şeyi yerinde tutmak için etkilenen vücut kısmını etrafına sarın.

Tübüler Bandajlar

Bunlar, sıkıştırma sağlayan ve diz ve dirsek eklemlerini tutmak ve desteklemek için kullanılabilen ve bazı durumlarda bir uzuvya karşı bir pansuman tutan elastik tüplerdir.

Boru şeklindeki bandajlar, ilk yardım çantasında uzun bir bandaj halkası gibi görünürler veya gerekli alana uyacak şekilde kesilmek üzere tasarlanmış bir rulo elastik ve dairesel bandaj gibi olabilirler.

Tüp şeklinde bir bandaj kullanmak için, bir eklemin desteklenmesi gereken vücut kısmını kaplayana kadar yavaşça yukarı kaydırın. Bir pansumanı bir uzvda sıkıca tutmak için boru şeklindeki bandaj kullanılıyorsa, pansumanı önce doğru uzunlukta kesin. Ardından hastadan bandajı yerinde tutmasını isteyin ve ardından pansumanı yerinden oynatmamaya veya yaraya dokunmamaya dikkat ederek tübüler bandajı pedi kaplayana kadar yavaşça kaydırın.

Yaralar için

Bandajlar,bandajlar gibi yara bakım malzemeleri içeren bir ilk yardım çantası yaparak herhangi yaranın tedavisi için hazırlıklı olun yara sargısı ve diğer ilaçlar ilk yardım tedavisi için gerekli. İlk yardım çantasına dahil edilecek bazı yara bakım malzemeleri şunlardır:

Bandaj sargıları Türleri

ve boyutları ne olursa olsun yaraları tedavi etmek için çeşitli bandajlar ve sargılar stoklayın. Elinizin altında bulundurulması gereken yara bakım bandajları ve tıbbi pansuman türleri şunlardır:

 • Temel şeffaf yapışkan bandajlar
 • İlaçlı bandajlar
 • Kuru gazlı bez pansumanlarbez
 • Hidrojel pansumanlar
 • Hidrofiber pansumanlar
 • Köpük pansumanlar

Gazlısüngerler

Bu ürünler pansuman öncesi fazla vücut sıvılarını emmek için kullanılabildikleri için yara bakımı için önemlidir. bir yara. Gazlı bez süngerler de kire ve bakterilere karşı steril bir bariyer sağlayabilir. Tedavi edilen yaranın tipine, boyutuna ve konumuna bağlı olarak kullanılabilecek birçok yara gazlı bez çeşidi vardır:

 • Temel yara temizliği ve bakımı için standart gazlı bez süngerler Yara
 • çevresindeki cildi stabilize etmek için kendinden yapışkanlı köpük
 • Emici pedler daha büyük yaralar
 • Temel yara bakımı
 • içinYanıklar ve cerrahi insizyonlar içinpansuman

gazlı bez rulolarıyapışmayanGazlı bez ruloları 

Bu tıbbi malzemeler genellikle bir yaranın ilk pansuman ve bandaj tabakası olarak kullanılır. Ağartılmış, gevşek dokunmuş gazlı bez nemi emmek veya yaranın dış bandajına sızabilecek sıvıları fitillemek için kullanılabilir. 

Dokunmamış süngerler

Sıkıca preslenmiş pamuk veya polyester ve suni ipek liflerinden yapılmış süngerlerdir. Dokunmamış süngerler, dokuma süngerlerden daha kalın ve daha dayanıklıdır, bu da onları yaraları korumak için ideal kılar. Çıkarıldıklarında yarada minimum tiftik bırakırlar, bu da onları açık yaraları paketlemek ve hızlı iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olmak için harika bir seçenek haline getirir. 

Tıbbi bant

Tipik olarak kendinden yapışkanlı tıbbi bantlar, bir yaranın üzerine yerleştirilen bandajın sabitlenmesine ve sabitlenmesine yardımcı olur. İhtiyaç duyulan yara tedavisine uygun farklı çeşitlerde gelirler. Bazı tıbbi bant türleri şunları içerir:

 • Yapışkan köpük
 • Atletik bant
 • Bez bant
 • Önceden sarılmış
 • Streç bant
 • Cerrahi bant
 • Su geçirmez bant

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir