Düzgün bir bandaj nasıl kullanılır

Bandaj FabrikasıBandaj nasıl düzgün kullanılır

Bandaj, yaraları kapatmak, pansumanları yerinde tutmak, basınç uygulamak, kanamayı kontrol etmek ve tıbbi bir cihazı desteklemek için kullanılan bir malzeme parçasıdır. bir atel. Bandajlar kendi başlarına vücuda destek sağlayabilir ve vücudun bir bölümünü kısıtlamak için de kullanılabilir. Bunlar, yaraların kapatılmasına yardımcı olmak, basınç uygulamak ve kanamayı kontrol etmek ve bir gerilme veya burkulmayı desteklemek için uygun şekilde kullanılmalı ve uygulanmalıdır.

Bandajları doğru şekilde kullanmanın yolları şunlardır:

Dairesel bandaj

Hemen hemen tüm bandajlama teknikleri birkaç dairesel bandaj dönüşü ile başlar ve biter. Bu form, kol, bacak, göğüs veya karın gibi vücut kısımlarında pansuman tutmak veya diğer bandajlama tekniklerine başlamak için kullanılır.

Bir bandaj şeridi oluşturmak için katlanmış kumaş şeritleri veya gazlı bez rulo bandaj veya üçgen bandaj kullanın. Bandajın katmanları üst üste gelmelidir.

Rulo iç taraftayken, gevşek ucu bandajın ilk çemberi tarafından sabitlenene kadar tutarak bandajı kendinize doğru veya yana doğru açın. Bir alanı yeterince kaplamak için iki veya üç tur gerekebilir, ardından bandajı bant veya klipsle yerinde tutun.

Spiral bandaj

Spiral bandajlar genellikle vücudun silindirik kısımları için kullanılır. Ön kol, üst kol, uyluk ve alt bacak kanama yaralanmalarında öncelikle gazlı bez veya esnek rulo uygulanmalıdır.

İnce bir vücut kısmına spiral bandaj uygulamak için elastik bir bandaj da kullanılabilir. Vücut kısmının artan çapına rağmen, elastikiyet bandajın cilde daha yakın oturmasını sağlayacaktır. Her spiral dönüşte, önceki dönüşün bir kısmı genellikle bandaj genişliğinin üçte biri ile kaplanır.

Sekizli bandaj

Bu form , bandaj şeritlerinin eklemin esnediği veya uzandığı tarafta birbirini kestiği iki dönüşü içerir. Genellikle eklemin altında ve üstünde esneyen bir eklemi veya vücut kısmını bağlamak için kullanılır.

Sekiz figürlü bandaj, rulo bandaj kullanılarak iki şekilde uygulanabilir:

  1. Eklemin ortasında dairesel bir dönüş yapın, bandaj yukarı ve aşağı doğru yayılmalı, ardından dönüşler uzuv büküldüğü tarafta geçmelidir.
  2. Sekizli dönüşler, eklem kıvrımının altında veya üstünde bulunan bir başlangıç ​​noktasından, eklemin kendisine doğru çalışarak da uygulanabilir. Geçiş noktaları, eklemin esneyen veya uzanan tarafında yer alacaktır, ancak dönüşlerin geçmediği taraf açıkta kalacaktır. 

Ters spiral bandaj 

Bu form, elastik olmayan bandajlar kullanıldığında ve bandajın her dönüşten sonra kendi üzerine 180 derece katlandığı durumlarda gereklidir. V-şekilli kıvrım, bandajın vücut kısmının konik şekline sonuna kadar uymasını sağlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir